4 Ocak 2017 Çarşamba

Çocuğum ve Ben

"Doğacak çocuğunuz acaba sağlıklı olacak mı?"

Bu soru, bebek bekleyen hemen her çiftin kendi kendilerine sorduğu en önemli sorudur.

Aslında kadın vücudunun son derece doğal bir işlevi olan gebelik ve çocuk doğurma, milyonlarca yıldır, milyarlarca insan tarafından, sayısız kereler yaşanmış bir deneyim olmasına karşın, ilk kez yaşayan her çift haklı olarak endişeye kapılabilir.

Aileye yeni bir bireyin katılacak olması sadece doğumu yapacak kadını değil, tüm aileyi ve yakın çevresini yakından ilgilendiren önemli bir olaya dönüşür. Bir yandan aileye yeni arkası gelmeyen sorulara yanıt aranır.

“Doğacak çocuğun cinsiyeti ne olacak?”

“Elleri, ayakları, yüzü kimi benzeyecek?”

Daha da önemlisi, “Acaba normal, sağlıklı bir bebek olacak mı?”

Bunlar daha sonraki yıllar boyunca sorulacak binlerce diğer sorunun öncüleridir yalnızca. Çünkü gelen yaşamın kendisidir; anne ve babanın yaşamın belirsizlikleri karşısındaki endişeleri ve geleceğe yönelik umutlarıdır. Bu nedenle de, “Her gebelik önemlidir ve her yeni doğacak bebek özeldir.”

Gebeliğin sağlıklı ve mutlu geçirilmesi, kadın açısından olduğu kadar doğacak çocuğun sağlığı ve ailenin huzuru için de önem taşımaktadır. Endişe ve tedirginliği yok etmenin ve umudu güçlendirmenin; gebelik ve doğum sürecini mutlu bir bekleyişe dönüştürmenin başlıca yolu ise, gebelik ve doğum konusunda bilgili, bilinçli ve hazırlıklı olunmasıdır.

Bu kitapta yer alan pratik bilgiler, sorunsuz bir gebelik dönemi geçirmenize, aranıza yeni katılacak olan yavrunuza daha ilk günden güler yüzle “Hoş geldin bebek!” diyebilmenize ve onu sağlıklı, mutlu büyütebilmenize yardımcı olmak amacıyla hazırlanmıştır.

Yavrunuzun sağlıklı, mutlu, analı-babalı büyümesi dileğiyle…

HER GEBELİK, ÖNEMLİDİR

HER YENİ DOĞACAK BEBEK, ÖZELDİR.”

Yorumunuzu bırakın