4 Ocak 2017 Çarşamba

2000'li Yıllara Taşınan Tek Lider - MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Osmanlı İmparatorluğu, saltanatını sürdürdüğü dönemin en büyük, en gelişmiş, en çağdaş toplumlarından biriydi. Tarihimizin bu bölümüyle hem iftihar ediyor, hem de bu şaşaalı ve güçlü dönemi kimi zaman özlemle yâd ediyoruz.

Ancak yine tarihin bir cilvesidir ki, tüm dünya ülkelerini titreten ve imrendiren Osmanlı İmparatorluğu, bir oldu bitti sonucu girdiği 1. Dünya Savaşı sonrası İtilaf Devletleri karşısında ağır bir yenilgiye uğradı. Bu yenilgi sonucunda ise, yüzyıllar süren saltanat döneminin görkemini yitirmenin ötesinde; topraklarını, insanlarını ve ekonomik gücünü de kaybetti.

O günleri şöyle bir düşündüğümüzde, Osmanlı İmparatorluğu'nun egemen olduğu dönem elbette muhteşemdi, ancak, artık bu konum kaybedilmişti. Öyle bir kayıptı ki bu; bir yandan içerideki azınlıklar isyan ediyor, bir yandan ise savaş galibi itilaf devletleri topraklarımızı parçalamak ve bölüşmek için aralarında yarışıyordu.

İşte tüm bu olumsuluklar karşısında, bir avuç yürerkli insan ve o insanların günümüze kadar ışığını yansıtan görkemli lideri Mustafa Kemal Atatürk, günün koşulları gereği amansız bir mücadelenin içine girerek, inanılmaz bir Kurtuluş Savaşı'nı başlattılar. Öncelikle sınırlarımızı korumak, bunun için de birlik ve beraberliği sağlamak gerekiyordu. Destan olarak nitelendirilebilecek birçok savaş ve verilen yüzbinlerce şehit sonrasında bu amaca ulaşıldı.

Şimdi de sıra ülkemiz insanlarını muasır medeniyetler seviyesine çıkarabilmek için en uygun rejim olan Cumhuriyet idaresini hayata geçirmeye gelmişti. 29 Ekim 1923 tarihinde bu da gerçekleştirildi. Ardından, Mustafa Kemal Atatürk ve çalışma arkadaşları, bir dizi devrimlerle günümüz Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerini attılar.

Bu gün, o günleri eleştirmek, hatta karalamak mümkündür. Ancak unutulmamalı ki, eğer o günleri yaşamış olsaydık, herbirimiz Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulabilmesi için canlarımızı verirdik. Bugünse, bunun için canlarımızı değil, sevgimizi ve saygımızı vermemiz yetmektedir.

Ruhun şad olsun Büyük Atatürk ve Cumhuriyet adına canını veren, kanını akıtan bu büyük ulusun değerli insanları.

Özel Atatürk Albümü

NESA Yayın Grubu

Yorumunuzu bırakın